Skip to main content
Go to search page

Statutory appointments under Section 203 of the Water Act 2007 (Cth)

Murray–Darling Basin Authority (MDBA) Committees, Working Groups and Advisory Panels formed under Section 203 of the Water Act 2007 (Cth).

Each member of the committees below is appointed under section 203 of the Water Act 2007 (Cth). Membership is as at December 2021:

Advisory Committee on Social, Economic and Environmental Sciences (ACSEES)

Committee member

Organisation

Prof Robert Vertessy ACSEES Chair

Consultant (Victoria)

Prof Nick Bond La Trobe University (Victoria)

Dr Neil Byron

Consultant (ACT)

Prof Sue Jackson Griffith University (Queensland)
Dr Rebecca Nelson University of Melbourne (Victoria)
Prof Anne Poelina University of Notre Dame (Western Australia)
Prof Michael Stewardson University of Melbourne (Victoria)

Prof Roger Stone

Consultant (Queensland)

Asset Management Advisory Panel

Committee member

Organisation

Andrew Reynolds

Murray–Darling Basin Authority (Chair)

Angus Paton

Murray–Darling Basin Authority (Alternate Chair)

Eddy Taylor

WaterNSW

David Irvine

Goulburn–Murray Water (Victoria)

Garry Fyfe

SA Water Corporation (South Australia)

Rian Caccianiga

Department of Primary Industry and Environment (New South Wales)

Salt Interception Technical Working Group

Committee member

Organisation

Andrew Reynolds

Executive Director River Managements, Murray–Darling Basin Authority (Chair)

Paul Sureda

Director Asset Management, River Management, MDBA

Asitha Katupitiya

Director Water Quality and Salinity, River Management, MDBA

TBC

Department of Planning, Industry and Environment (New South Wales)

Rob Brownbill

Department of Planning, Industry and Environment (New South Wales)

Paul Saunders

Goulburn–Murray Water (Victoria)

Jenn Learnmonth

Department of Environment, Land, Water and Planning (Vic) (note, currently on maternity leave)

Elton Ogle

SA Water (South Australia)

Joel Vandepeer

Department for Environment and Water (South Australia)

Advisory Group Hume–Yarrawonga Waterway Management

Note – current membership has not been formally endorsed due to a review underway

Committee member Organisation
Natalie Dando Acting Chair, MDBA
Jenny O’Connor Indigo Shire Council (Victoria)
Bernard Gaffney Indigo Shire Council (Victoria)
Brad Ferris Albury City Council (New South Wales)
Greg Whorlow Albury City Council (New South Wales)
Charlotte Bisset Parks Victoria (Victoria)
David Scammell Department of Primary Industries (New South Wales)
Leigh Blackmore Murray Local Land Services (New South Wales)
Susanne Watkins Murray Local Land Services (New South Wales)
Eddy Taylor WaterNSW
Ronan Magaharan WaterNSW
Greg Lumby Murray River Action Group (Victoria)
Jane Roots Department for Environment, Land, Water and Planning (Victoria)
Marie Dunn Murray River Action Group (Victoria)
Richard Sargood Murray River Action Group (Victoria)
Helen Wilson North East Catchment Management Authority (Victoria)
Nat Jacobs New South Wales Maritime
Terry Hillman Consultant
Tim Peverell Roads and Maritime Services (New South Wales)
Bronwyn Thomas Federation Shire Council (New South Wales)
Shaun Whitecross Federation Shire Council (New South Wales)
Theo Panogopoulos Wodonga City Council (Victoria)

Independent River Operations Review Group

Committee Member

Organisation

Garry Smith

DG Consulting (Aust) Pty Ltd

Peter Hoey

Consultant

Brett Tucker

Consultant

Terry Hillman

Consultant

Updated: 23 Mar 2022