MDBC Annual Report 2006–07 Home | Contents | User guide | Download PDF

Part 5: Appendixes

Appendix A: Membership of the Ministerial Council

Members from 1 July 2006 to 30 June 2007
Australian Government
The Hon Malcolm Turnbull MP Minister for the Environment and Water Resources (Chair) (Chair from 30 January 2007)
The Hon Peter McGauran MP Minister for Agriculture, Fisheries and Forestry (Chair to 29 January 2007)
Senator The Hon Ian Campbell Minister for the Environment and Heritage (to 30 January 2007)
New South Wales
The Hon Phil Koperberg MP Minister for Climate Change, Environment and Water (from 2 April 2007)
The Hon Ian Macdonald MLC Minister for Primary Industries, Minister for Energy, Minister for Mineral Resources and Minister for State Development
The Hon Bob Debus MP Minister for the Environment (to 2 April 2007)
Victoria
The Hon John Thwaites MP Deputy Premier, Minister for Environment and Minister for Water
The Hon Joe Helper MP Minister for Agriculture (from 30 January 2007)
The Hon Bob Cameron MP Minister for Agriculture (to 29 November 2006)
South Australia
The Hon Karlene Maywald MP Minister for the River Murray
The Hon Rory McEwen MP Minister for Agriculture, Food and Fisheries
The Hon Gail Gago MP Minister for the Environment and Conservation
Queensland
The Hon Craig Wallace MP Minister for Natural Resources and Water (from 1 November 2006)
The Hon Henry Palaszczuk MP Minister for Natural Resources, Mines and Water (to 9 September 2006)
The Hon Kerry Shine MP Minister for Natural Resources, Mines and Water (from 13 September to 1 November 2006)
Australian Capital Territory*
Mr Jon Stanhope MLA Chief Minister and Minister for the Environment, Water and Climate Change
Mr John Hargreaves MLA Minister for the Territory and Municipal Services (from 23 August 2006)

* The Australian Capital Territory was made a full member of the Murray-Darling Basin Agreement on 19 May 2006.